novemestonadvahom.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Nové Mesto nad Váhom

Aktuálne spravodajstvo

Preteky poznačili pády, Shiffrinová a Vonnová nenastúpili

Celý americký tím sa z pretekov odhlásil pre podmienky na trati super G vo švajčiarskom stredisku. CRANS MONTANA 24. februára (WebNoviny.sk) - Líderka priebežného hodnotenia bojov o celkové prvenstvo vo Svetovom pohári zjazdových lyžiarok Mikaela Shiffrinová ani jej krajanka Lindsey Vonnová nezískajú v piatkovej alpskej kombinácii v Crans Montane žiadne body. Celý americký tím sa z pretekov odhlásil pre podmienky na trati super G vo švajčiarskom stredisku. Organizátori začiatok súťaže odložili o hodinu a štart posunuli nižšie dolu svahom, ale až po tom, ako na približne rovnakom mieste spadli úradujúca majsterka sveta v zjazde Ilka Štuhecová, Tessa Worleyová a Denise Feierabendová. Vedenie americkej výpravy rozhodlo, že stiahne zo štartovej listiny kompletnú šesticu Shiffrinová, Vonnová, Laurenne Rossová, Jaqueline Wilesová, Breezy Johnsonová a Stacey Cooková. "Stačilo, Nadnes sme skončili. Nie je to bezpečné. Prosím, zastavte tieto preteky," napísala Vonová na twitteri. Štuhecovej a Worleyovej umožnili opakovaný štart, ale domáca Feierabendová si poranila koleno a nebola schopná vrátiť sa. Francúzka Worleyová spadla aj pri druhom pokuse. "Zníženie štartu bol dobrý krok, ale veľa toho nezmenil. Sneh je príliš mäkký. Je mi ľúto Denise," reagovala Vonnová. Piatkové preteky v Crans Montane sú náhradou za zrušenú alpskú kombináciu v rakúskom Altenmarkte-Zauchensee z 15. januára. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Preteky poznačili pády, Shiffrinová a Vonnová nenastúpili

Ruská vesmírna loď Progress MS-05 dorazila na ISS

Bezpilotná loď priviezla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu takmer 2,5 tony zásob. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Ruská bezpilotná vesmírna loď Progress MS-05 sa v piatok o 8:30 SEČ spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS), na ktorú priviezla približne 2450 kilogramov zásob, vrátane potravín a paliva. Stalo sa tak iba deň po tom, ako na ISS dorazila loď Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorá taktiež doviezla zásoby pre šesťčlennú posádku v zložení Shane Kimbrough, Peggy Whitson, Andrej Borisenko, Sergej Ryžikov, Oleg Novickij a Thomas Pesquet. Progress MS-05 odštartovala v stredu z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, pričom do vesmíru ju vyniesla raketa Sojuz-U. Štartu predchádzali dôkladné skúšky raketových motorov, aby sa neopakovala havária z 1. decembra 2016, keď sa loď Progress MS-04 nedostala na obežnú dráhu a rozpadla sa v atmosfére. Informácie pochádzajú z webstránky www.nasa.gov a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ruská vesmírna loď Progress MS-05 dorazila na ISS

Škantárovci získali Zlaté pádlo za svoj výkon na olympiáde

Zlaté pádla za rok 2016 rozdali v 11 kategóriach.MONTEBELO AGUIEIRA 24. februára (WebNoviny.sk) - V portugalskom letovisku Montebelo Aguiera rozdali Zlaté pádla za rok 2016 a jedno z jedenástich prestížnych ocenení skončilo aj v slovenských rukách. Odporúčame: Fantastické! Škantárovci získali na olympiáde zlatú medailu Bratranci Ladislav a Peter Škantárovci sa stali laureátmi v kategórii najlepší mužský výkon v rámci vodnoslalomárskych súťaží na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Škantárovci vlani v Brazílii ovládli kategóriu C2, zatiaľ čo Matej Beňuš bral striebro v C1. Obrazom: Bratranci Škantárovci získali zlato S cenou za najlepší ženský výkon skončila olympijská šampiónka v kategórii K1 Španielka Maialen Chourrautová. Rovnaké ocenenia, ale medzi rýchlostnými kanoistami, prevzali Maďarka Danuta Kozáková a Nemec Sebastian Brendel. Dlhročná šampiónka v kanoistickom maratóne, Maďarka Renáta Csayová, si z galavečera odniesla špeciálne ocenenie za výnimočnú kariéru. Medzi mužmi týmto honorom poctili austrálskeho parakanoistu Curtisa McGratha. Ocenenia World Paddle Awards, tzv. kanoistické Oscary, sa udeľujú každoročne za najpozoruhodnejšie výkony v uplynulom roku s dosahom na všetky odvetvia kanoistického športu. Laureáti získavajú Zlaté pádla, ktoré sú symbolom zjednotenia všetkých kategórii kanoistického športu bez ohľadu na spôsob ich použitia na vode. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Škantárovci získali Zlaté pádlo za svoj výkon na olympiáde

Slovinec Kline si vyjazdil prvý triumf v Svetovom pohári

Boštjan Kline zvíťazil s náskokom 19 stotín sekundy pred úradujúcim olympijským víťazom, Rakúšanom Matthiasom Mayerom. KVITFJELL 24. februára (WebNoviny.sk) - Slovinec Boštjan Kline oslavuje premiérový triumf v pretekoch Svetového pohára alpských lyžiarov. V piatkovom zjazde v nórskom Kvitfjelli Kline zvíťazil s náskokom 19 stotín sekundy pred úradujúcim olympijským víťazom, Rakúšanom Matthiasom Mayerom, a 20 stotín pred Nórom Kjetilom Jansrudom. Domácemu favoritovi Jansrudovi aj tretia priečka stačí na posun na líderskú pozíciu v hodnotení zjazdu, keďže doterajší vedúci muž Talian Peter Fill skončil až na šestnástom mieste. Aktuálny majster sveta zo St. Moritzu Švajčiar Beat Feuz obsadil siedmu priečku. Senzačne sa pred neho o tri stotinky dostal s číslom 48 Nemec Thomas Dressen. Prekvapením je aj desiate miesto Švajčiara Maura Caviezela, ktorý štartoval s tridsaťdeviatkou na hrudi. Dvadsaťpäťročný Kline (SK Branik Maribor), siedmy muž nedávnych majstrovstiev sveta v zjazde, bol doteraz len dvakrát na stupňoch víťazov v pretekoch Svetového pohára - druhé miesta zhodne obsadil v zjazde v Garmisch-Partenkirchene 2016 a super G v Hinterstoderi 2016. "Fantázia, tento deň sa zaradí medzi najkrajšie v mojej kariére. Bol som rýchly a celkovo som to zvládol výborne. Dúfam, že tento výkon dokážem zopakovať aj v ďalších pretekoch," uviedol víťazný Kline na webe ORF. Mužský zjazd vo Svetovom pohári je v tomto ročníku dramatickejší ako po minulé roky. Šesť zjazdov malo šesť rôznych víťazov a dvoje preteky pred koncom Jansrud vedie s náskokom iba 13 bodov pred Talianom Petrom Fillom. Tretí je Talian Dominik Paris s mankom 65 bodov na lídra. Piatkový zjazd mužov sa mal pôvodne konať už začiatkom sezóny v kanadskom Lake Louise, ale pre nedostatok snehu ho neskôr presunuli práve do Kvitfjellu. Dejisko olympijských súťaží v rámci ZOH 1994 má počas nadchádzajúceho víkendu na programe aj riadne plánované položky zjazd a super G. Svetový pohár 2016/2017 v alpskom lyžovaní - Kvitfjell (Nór.) - piatok - výsledky: Zjazd mužov: 1. Boštjan Kline (Slovin.) 1:29,20 min, 2. Matthias Mayer (Rak.) +0,19 s, 3. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,20, 4. Erik Guay (Kan.) +0,25, 5. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +0,34, 6. Thomas Dressen (Nem.) +0,38, 7. Beat Feuz (Švaj.) +0,41, 8. Travis Ganong (USA) +0,43 Poradie v hodnotení SP v zjazde (po 6 pretekoch z 8): 1. Kjetil Jansrud 307 bodov, 2. Peter Fill (Tal.) 294, 3. Dominik Paris (Tal.) 242, 4. Hannes Reichelt (Rak.) 229, 5. Travis Ganong (USA) 201, 6. Boštjan Kline (Slovin.) 194 Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 28 z 36 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1275 bodov, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) a Alexis Pinturault (Fr.) obaja 843, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) 735, 5. Felix Neureuther (Nem.) 525, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 488, 7. Manfred Moelgg (Tal.) 477, 8. Dominik Paris (Tal.) 439 ... 97. Adam Žampa 39, 114. Andreas Žampa (obaja SR) 21 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovinec Kline si vyjazdil prvý triumf v Svetovom pohári

Lajčák: Predstava, že Británia odíde bez dohody, je mylná

Ak by Veľká Británia odišla z Európskej únie bez dohody, bolo by to horšie pre Londýn ako pre Brusel, skonštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Pre ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka je nepredstaviteľné, že by Veľká Británia odišla z Európskej únie bez dohody. Zároveň rozumie tomu, že Británia si už teraz hľadá svoje miesto na globálnej mape, čo potvrdzuje návšteva britskej premiérky Theresy May vo Washingtone. V súvislosti s brexitom platí, že pre Slovensko bude prioritou, aby naši občania v Británii neboli diskriminovaní. May radšej odíde bez dohody, ako so zlou dohodou Britská premiérka Theresa May sa vyjadrila, že radšej odíde z Únie bez dohody, ako so zlou dohodou. "To si ja, úprimne povedané, neviem predstaviť. Bolo by to veľmi zlé a horšie pre Britániu než pre Európsku úniu. Hypoteticky by to znamenalo, že by prestali fungovať všetky väzby. To sú tisíce, desaťtisíce väzieb, ktoré regulujú vzťah medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou," tvrdí Lajčák s tým, že dnes vo svete ťažko nájsť krajinu, ktorá nemá s EÚ aspoň nejakú formu vzťahu. "Že by Británia ostala bez akéhokoľvek vzťahu, je nepredstaviteľné," zdôraznil Lajčák. Argumentoval, že Británia vysiela k USA, Indii, Austrálii signály, že by s nimi chcela rýchlo uzatvoriť obchodné dohody, a nebolo by pre ňu dobré, ak by nevedela uzavrieť dohodu s Bruselom. "Práve naopak, dobrá dohoda s Úniou je dobrým východiskom aj pre Britániu," dodal minister. Fico hovorí aj o možnom vete dohody s Britániou Lajčák v tejto súvislosti pripomenul, že v marci Veľká Británia aktivuje článok 50, ktorým sa spúšťa proces vystúpenia krajiny z Únie. Pre Slovensko bude zásadné, aby Slováci v Británii neboli diskriminovaní. Chce, aby sa udržal status, ktorý majú dnes občania Slovenska v každej európskej krajine. Premiér Robert Fico avizoval, že ak nebudeme mať záruku, že občania SR v Británii budú rovnocenní s ostatnými, je pripravený dohodu s Britániou vetovať. "My sme zadefinovali priority, a to je pre nás posilnená európska dvadsaťsedmička, ktorá bude jasne signalizovať svojim občanom, že sa vie o nich postarať," dodal s tým, že keď začnú rokovania, veľmi rýchlo zistíme, kde sa nachádzame. May vo svojom januárovom prejave o brexite hovorila o globálnej Británii. Toho znakom je aj návšteva britskej predsedníčky vlády v Bielom dome. "Británia pochopiteľne hľadá svoje miesto na globálnej mape po odchode z EÚ. Prirodzene inklinuje k USA. A ak premiérka opakovane hovorí o globálnej Británii, tak na to potrebuje mať veľmi silnú podporu USA. Jasné, že ju hľadá, tá návšteva bola toho demonštráciou," povedal Lajčák s tým, že ešte len uvidíme, ako sa tento vzťah vyvinie. Momentálne je pre Britániu hlavná úloha vysporiadať sa s členstvom v EÚ, a to je úloha na mesiace a roky, dodal Lajčák. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lajčák: Predstava, že Británia odíde bez dohody, je mylná

ÚRSO končí vydávanie nových cien, platia od začiatku roka

Ak podľa regulačného úradu odberatelia vyúčtovacie faktúry, ktoré obsahujú aj vyúčtovanie reálnej spotreby za január, prípadne aj február 2017, nezaplatia a dodávateľ im obratom nevystaví opravnú vyúčtovaciu faktúru, môžu sa odberatelia obrátiť na úrad. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v súčasnosti ukončuje vydávanie nových cenových rozhodnutí pre elektrinu. Nové ceny budú spätne platiť od začiatku tohto roka. "V prípade vyúčtovacích faktúr, ktoré obsahujú aj obdobie mesiacov január, prípadne aj február tohto roku, by mali dodávatelia na základe nových cenových rozhodnutí vystaviť odberateľom opravné faktúry, respektíve dobropisovať rozdiel v cene," informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. Odporúčame: SaS podala pre vysoké ceny energií ďalšie trestné oznámenie Žiga: Za zvyšovanie cien je zodpovedný Holjenčík, nikto iný Vládna koalícia tému energetiky ešte neuzavrela Ak podľa regulačného úradu odberatelia vyúčtovacie faktúry, ktoré obsahujú aj vyúčtovanie reálnej spotreby za január, prípadne aj február 2017, nezaplatia a dodávateľ im obratom nevystaví opravnú vyúčtovaciu faktúru, môžu sa odberatelia obrátiť na úrad. "Všetci odberatelia, ktorí svoje vyúčtovacie faktúry a prípadne aj preddavkové platby už zaplatili, v žiadnom prípade nebudú poškodení, keďže prípadný rozdiel im bude zúčtovaný v nasledujúcej vyúčtovacej faktúre," zdôraznil Igaz. Regulátor dodávateľom elektriny odporúča, aby pri vyúčtovacích faktúrach, ktoré obsahujú mesiace január, prípadne aj február 2017, čo najskôr pristúpili k vystaveniu opravných faktúr, respektíve dobropisov, ktoré by zohľadnili rozdiely v cenách, ktoré vznikli vydaním nových cenových rozhodnutí. "Pri preddavkových platbách by mali odberatelia využiť právnu úpravu zákona o energetike a pravidiel trhu, ktorá umožňuje dodávateľom navrhnúť zmenu výšky preddavkových platieb pri zmene ceny z vlastnej iniciatívy," konštatoval Igaz. Doplnil, že cenové konania pre vodu sa ukončia v priebehu budúceho týždňa. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo ÚRSO končí vydávanie nových cien, platia od začiatku roka

Popíjanie sa skončilo vraždou, polícia zatkla opitého Jozefa

Jozef je v cele, vyšetrovateľ spracoval návrh na jeho väzobné stíhanie. V prípade dokázania viny mu hrozí trest na 20 až 25 rokov.BRATISLAVA/STARÁ ĽUBOVŇA 24. februára (WebNoviny.sk) - Spoločné popíjanie dvoch mužov v jednom z rodinných domov v obci Plaveč v okrese Stará Ľubovňa sa skončilo vraždou. Nehybné telo 63-ročného muža našli v dome ešte v utorok podvečer, policajti na mieste zadržali aj podguráženého 31-ročného Jozefa. Ako informovala agentúru SITA prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová, toho teraz vyšetrovateľ obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy. Jozef je v cele, vyšetrovateľ spracoval návrh na jeho väzobné stíhanie. V prípade dokázania viny mu hrozí trest na 20 až 25 rokov. Bližšie okolnosti prípadu sú stále v štádiu vyšetrovania a prebiehajú všetky potrebné procesné úkony. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Popíjanie sa skončilo vraždou, polícia zatkla opitého Jozefa

ManUnited vyzve v ďalšom kole EL Rostov, pozrite si žreb

V hre zostali dvaja slovenskí reprezentanti - stredopoliari. Ján Greguš z FC Kodaň sa môže predstaviť na pôde holandského Ajaxu Amsterdam, László Bénes je v kádri Mönchengladbachu, na ktorý čaká spomenutý bundesligový rival Schalke. NYON 24. februára (WebNoviny.sk) - Anglický klub Manchester United, favorit na celkové prvenstvo, nastúpi v marcovom osemfinále futbalovej Európskej ligy 2016/2017 proti ruskému FK Rostov. Piatkový popoludňajší žreb v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone rozhodol aj o tom, že taliansky AS Rím bude čeliť francúzskemu Olympique Lyon a Schalke 04 Gelsenkirchen si v nemeckom derby zmeria sily s Borussiou Mönchengladbach. Žreb spojil aj účastníkov belgickej Jupiler League KAA Gent a KRC Genk. Odporúčame: Video: Zenit s Makom vypadol z Európskej ligy, mal smolu Zápas EL medzi Tottenhamom a Gentom priniesol rekordný zápis Vlaňajší šampión, španielsky klub FC Sevilla, účinkuje v osemfinále aktuálneho ročníka Ligy majstrov a neobháji prvenstvo v kontinentálnom pohári číslo dva, v ktorom triumfoval počas ostatných troch sezón. Prvé zápasy osemfinále odohrajú 9. marca, odvety 16. marca. Najviac zástupcov - troch - má v osemfinále EL Belgicko (Anderlecht Brusel, KRC Genk, KAA Gent), po dvoch účastníkov dodali Nemecko (Mönchengladbach, Schalke) a Rusko (Rostov, FK Krasnodar). V hre zostali dvaja slovenskí reprezentanti - stredopoliari. Ján Greguš z FC Kodaň sa môže predstaviť na pôde holandského Ajaxu Amsterdam, László Bénes je v kádri Mönchengladbachu, na ktorý čaká spomenutý bundesligový rival Schalke. Pred žrebom osemfinále EL neboli žiadne obmedzenia - nikto nebol nasadený a stretnúť sa mohli aj tímy z tej istej krajiny. Dvojice pre štvrťfinále Európskej ligy vyžrebujú 17. marca a dvojice pre semifinále 21. apríla. Finále sa uskutoční v stredu 24. mája 2017 vo Friends Arene vo švédskom Štokholme. Osemfinálové dvojice v Európskej lige 2016/2017, ktoré vyžrebovali v piatok popoludní v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone: Celta Vigo (Šp.) - FK Krasnodar (Rus.) APOEL Nikózia (Cyp.) - Anderlecht Brusel (Belg.) Schalke 04 Gelsenkirchen (Nem.) - Borussia Mönchengladbach (Nem.) Olympique Lyon (Fr.) - AS Rím (Tal.) FK Rostov (Rus.) - Manchester United (Angl.) Olympiakos Pireus (Gréc.) - Besiktas Istanbul (Tur.) KAA Gent (Belg.) - KRC Genk (Belg.) FC Kodaň (Dán.) - Ajax Amsterdam (Hol.) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo ManUnited vyzve v ďalšom kole EL Rostov, pozrite si žreb

Sulík vyzval špeciálneho prokurátora Kováčika, aby odstúpil

Podpredseda SaS Ľubomír Galko upozornil na to, že Kováčik si sám prideľoval prípady.BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) – Líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík vyzval špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby sa vzdal svojej funkcie. Ako Sulík povedal v piatok na tlačovej besede, "je poburujúce a strašidelné, v akom bezprávnom štáte žijeme". Povedal to v súvislosti s tým, že Dušan Kováčik podľa denníka N v rokoch 2009 až 2016 dozoroval 61 prípadov, pričom ani raz nepodal obžalobu. "Neprichádza do úvahy, aby podal nula obžalôb. Kováčik dozoroval aj kauzu Bašternák, ktorú si pridelil napriek tomu, že nie je odborník na ekonomiku. Dušan Kováčik je hanbou právneho systému našej krajiny a mal by okamžite odstúpiť. Vyzývame ho, aby sa vzdialil a aby už nebol špeciálny prokurátor," povedal Sulík. Ako príklad uviedol Jozefa Holjenčíka, ktorý po kauze zvyšovania cien energií odstúpil z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Sulíkovci podporia OĽaNO SaS podporí hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré bude v tejto súvislosti iniciovať zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentného ústavnoprávneho výboru. Ako zdôraznil Sulík, je možné iniciovať disciplinárne konanie voči Kováčikovi. Ak to nepovedie k jeho odstúpeniu, SaS bude hľadať ďalšie možnosti, aby nebol vo funkcii do roku 2021. Odporúčame: Kováčik vraj postupuje podľa zákona, OĽANO ho chce preveriť Na výbore môže podľa Sulíka vystúpiť nielen Kováčik, ale aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý je jeho priamym nadriadeným. Na slová premiéra Roberta Fica, podľa ktorého je Kováčik muž na správnom mieste, Sulík reagoval s tým, že Fico sám roky korupciu kryje. "Keby tam bol slušný a nebojácny človek, Robert Fico skončí v base," povedal líder liberálov. Podpredseda SaS Ľubomír Galko upozornil na to, že Kováčik si sám prideľoval prípady a obchádzal elektronický systém. "V mene SaS apelujem aj na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby sa pripojil k výzve na odchod Kováčika," uviedol s tým, že Čižnár ho tiež viackrát kritizoval. Dodal, že toto nie je vecou len opozície či koalície, ale poctivá práca špeciálneho prokurátora musí byť štátnym záujmom, aby na Slovensku bola korupcia spravodlivo postihovaná. Kováčik dozoroval aj kauzu Gorila Podľa SaS Kováčik dozoroval prípady ako financovanie Smeru-SD, kauzu Gorila, privatizovanie bratislavského letiska, kauzu Veľký Slavkov či kauzu Bašternák. Poslanec NR SR za SaS Alojz Baránik zdôraznil, že je potrebné zákonom stanoviť podmienky ktoré sprísnia výber špeciálneho prokurátora. "Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik postupoval a postupuje pri vybavovaní všetkých spisov zákonným spôsobom. Vytrhnuté a do súvisu manipulatívne prezentované čísla úmyselne zavádzajú," uvádza sa v reakcii Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa Jana Tökölyová. Komentovať v článku opakovane uvedené zavádzajúce a vymyslené či nepresné a pravdu ignorujúce vyjadrenia považuje Úrad špeciálnej prokuratúry za stratu času, uvádza sa ďalej v stanovisku. Na Úrade špeciálnej prokuratúry nie je žiadny iný prokurátor, ktorý by mal nulovú štatistiku podaných obžalôb. Pracuje ich tam 25. Na prokuratúre nefunguje elektronický systém prideľovania prípadov. O tom, kto čo dostane, rozhoduje Kováčik napísal Denník N. "Prideľuje si desiatky trestných vecí, a to len preto, aby osobne zabezpečil, že v nich nebude podaná obžaloba," podozrievajú Kováčika tí, čo naňho podali trestné oznámenie. Reakcia Generálnej prokuratúry SR Vo vyhlásení Generálnej prokuratúry SR, ktoré agentúre SITA poskytla jej hovorkyňa Andrea Predajňová, sa uvádza, že za svoje rozhodnutia nesie primárnu zodpovednosť špeciálny prokurátor. "Väčšina trestných vecí do roku 2013 bola meritórne rozhodnutá dávno pred nástupom Jaromíra Čižnára do funkcie generálneho prokurátora (vymenovaný v júli 2013). Generálny prokurátor Jaromír Čižnár po nástupe do funkcie uložil pokyn špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, aby sa primárne venoval ako vedúci prokurátor predovšetkým riadiacej činnosti úradu a neprideľoval si konkrétne trestné veci," uvádza sa v stanovisku. Postavenie špeciálneho prokurátora upravujú príslušné zákony. "Generálny prokurátor môže iba preskúmať právoplatne skončenú trestnú vec, resp. prípadne rozhodnúť o opravnom prostriedku v trestných veciach, ktoré osobne vydal špeciálny prokurátor, čo sa v minulosti stalo vo viacerých prípadoch (viď naposledy Bašternák)," píše sa v stanovisku. Generálny prokurátor každý rok prednáša správu o činnosti prokuratúry v jednotlivých parlamentných výboroch a vystupuje s ňou aj pred poslancami Národnej rady Slovenskej republiky. "Bol to práve Jaromír Čižnár, ktorý navrhol, aby v rámci zlepšenia verejnej kontroly so správou o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR vystupoval pred poslancami NR SR špeciálny prokurátor samostatne," uzavrela Predajňová s tým, že návrh Čižnára si osvojili poslanci, ktorí pripravili legislatívny návrh a v roku 2016 sa stalo tak po prvý raz, čo v pléne so správou o činnosti ÚŠP vystúpil špeciálny prokurátor. "Úrad špeciálnej prokuratúry je súčasťou v hierarchii Generálnej prokuratúry SR, ktorý má vysoko autonómne postavenie. Som toho názoru, že keď si časť správy vypracoval Úrad špeciálnej prokuratúry, zodpovedá za ňu pán špeciálny prokurátor, tak by ju mal aj predniesť," povedal Čižnár pred poslancami ešte v júli 2015. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sulík vyzval špeciálneho prokurátora Kováčika, aby odstúpil

Zverejnili lyric video k Traveling Light od Leonarda Cohena

V novinke použili aj doteraz nezverejnené zábery. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Fanúšikovia a fanúšičky zosnulého kanadského hudobníka a speváka Leonarda Cohena si môžu pozrieť lyric video k piesni Traveling Light. V novinke použili archívne a doteraz nezverejnené zábery, v ktorých sa muzikant predstavil v súkromí i na pódiu. Na výrobe sa podieľali interpretov syn Adam Cohen a Sammy Slabbinck, ktorý s legendárnym skladateľom spolupracoval aj na jeho poslednom albume You Want It Darker (2016). Práve z neho pochádza skladba Traveling Light. Leonard Norman Cohen debutoval v roku 1967 albumom Songs Of Leonard Cohen. Nasledovali štúdiovky ako napríklad New Skin For The Old Ceremony (1974), I\'m Your Man (1988), The Future (1992), Ten New Songs (2001), Dear Heather (2004), Old Ideas (2012), Popular Problems (2014) či spomínaná You Want It Darker. Okrem toho má na konte aj niekoľko koncertných záznamov a kompilácií. Medzi jeho známe skladby patria napríklad Suzanne, So Long, Marianne, Dance Me To The End Of Love a Hallelujah. Od roku 1991 je členom Kanadskej hudobnej siene slávy, od roku 2008 Rock\'n\'rollovej siene slávy a v roku 2010 mu udelili prestížnu cenu Grammy za celoživotné dielo. Venoval sa tiež literatúre. Zomrel 7. novembra 2016 vo veku 82 rokov. Informácie pochádzajú z webstránky www.rollingstone.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zverejnili lyric video k Traveling Light od Leonarda Cohena

Karolína Schmiedlová postúpila v Moskve do semifinále

Slovenská tenistka zvíťazila za 123 minút 6:2, 3:6, 6:4 nad ešte len 16-ročnou Ukrajinkou Dajanou Jastremskou. MOSKVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová nasadená ako siedma zvíťazila za 123 minút 6:2, 3:6, 6:4 nad ešte len 16-ročnou Ukrajinkou Dajanou Jastremskou, 334. v seniorskom singlovom renkingu, v zápase piatkového štvrťfinále dvojhry na turnaji ITF Winter Moscow Open v Moskve (dotácia 25 000 USD, tvrdý povrch v hale). Dvadsaťdvaročná Košičanka bude v sobotňajšom semifinále v ruskej metropole hrať s 20-ročnou domácou kvalifikantkou Alinou Siličovou (781.). V hornej polovici žrebu utvorili semifinálovú dvojicu Ruska Polina Monovová a Belgičanka An-Sophie Mestachová nasadená ako piata. Zverenkyňa Michala Mertiňáka Karolína Schmiedlová je niekdajšou 26. hráčkou svetového rebríčka WTA, teraz figuruje na 247. pozícii. Dvojhra - štvrťfinále: Karolína Schmiedlová (SR-7) - Dajana Jastremská (Ukr.) 6:2, 3:6, 6:4 za 123 minút Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Karolína Schmiedlová postúpila v Moskve do semifinále

V zdravotníctve sú ďalšie firmy, ktorým sa nezvyčajne darilo

Spoločnosť Med Partners sa za necelé tri roky od založenia vyšvihla na 7,5 milióna eur tržieb, spoločnosť DCX v rovnakom čase dosiahla viac ako dvojmiliónové tržby a firma ProPharma Group sa za dva roky dostala z obratu pár tisíc eur na 5,5 milióna eur v minulom roku. BRATISLAVA 24. februára (SITA) - Nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) opäť poukazuje na niekoľko firiem v zdravotníctve, ktorým sa malo nezvyčajne dariť. "Akciovka Med Partners sa za necelé tri roky od založenia vyšvihla na 7,5 milióna eur. Eseročka DCX to v rovnakom čase dotiahla na viac ako dvojmiliónové tržby. A ProPharma Group sa za dva roky dostala z obratu pár tisíc eur na 5,5 milióna eur v minulom roku," uviedla Transparency na blogu denníka SME. Mimovládka pripomenula nákup nočných stolíkov pre vojenskú nemocnicu v Ružomberku spoločnosťou Med Partners v roku 2014. Na predraženie poukázal týždenník Plus 7 dní, keď porovnal kúpu tých istých stolíkov od výhradného importéra nemocnicou v Trstenej za 529 eur za kus, ktoré Med Partners predal za 1 062 eur. Následkom bolo zrušenie zmluvy v hodnote viac ako jeden milión eur. "V prípade ružomberskej nemocnice podľa Plusky v poriadku nebola ani kúpa dezinfekčného prístroja od spoločnosti DCX, ktorý mal byť predražený a požadované parametre prístroja mali byť dôvodom vynútenej neúčasti dvoch potenciálnych záujemcov," dodáva Transparency. Typická malá miera súťaže ako aj úspor Ako však upozornila nezisková organizácia, spoločnosti Med Partners a DCX nespájajú len spomínané tendre s ružomberskou nemocnicou, ale do začiatku februára tohto roka aj totožné sídlo na Gorkého 5 v Bratislave, rovnako i osoba spolumajiteľa Igora Krnáča, bývalého šéfa finančnej správy za Radičovej vlády. Krnáč bol v roku 2012 odvolaný z funkcie šéfa finančného riaditeľstva, následne začal podnikať. "V marci 2013 sa stal konateľom spoločnosti DCX, v októbri zase členom dozornej rady spoločnosti a podľa Registra konečných užívateľov výhod je momentálne i vlastníkom tak DCX, ako aj Med Partners," píše sa v blogu. Konateľom v Med Partners sa stal podľa organizácie jeho exkolega Ivan Dropčo, ktorý mu bol u daniarov námestníkom pre kontrolu daní a daňovú exekúciu. Podľa Transparency ďalšou vplyvnou osobou v pozadí Med Partners je Peter Šumichrast. "Ten ešte v roku 2013 obchodne zastupoval nemecký B Braun Medical, ktorý u nás i v Česku už dlhé roky dodáva nemocniciam rôzny zdravotnícky materiál či prístroje. V tom čase bol i členom predsedníctva Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK-MED). V súčasnosti Med Partners vo svojom portfóliu ponúka produkty Braunu. Šumichrast má vlastnícky podiel i v DCX," vysvetlila mimovládka. Za necelé tri roky Med Partners úspešne uzavrel so štátom takmer 180 obchodov v hodnote viac ako 7 mil. eur, väčšinu cez elektronické trhovisko. "Pre mnohé z týchto jeho nákupov je typická malá miera súťaže ako aj úspor oproti očakávaným cenám," upozorňuje Transparency. Z 18 tendrov vysúťažených v klasickom obstarávaní až v polovici obchodov bol minimálne jeden konkurenčný uchádzač vylúčený. "Ak opomenieme nezrealizovaný nákup stolíkov v Ružomberku, tak dosiahnutá úspora je 1,8 percenta. Dokonca pri štvrtine nákupov došlo k navýšeniu ceny oproti očakávanej," argumentuje nezisková organizácia. Praha zaobstarala prístroj o 24-tisíc eur lacnejšie V univerzitnej nemocnici v Košiciach – v komisii sedel Branislav Paška, synovec bývalého šéfa parlamentu – v roku 2014 nakupovali v dvoch častiach dva anestéziologické prístroje. Pre obe časti prišla len jedna ponuka, od Med Partners. "Prvý prístroj značky Perseus A500 od výrobcu Dräger dodal Med Partners presne v hodnote očakávanej ceny, a to 62 tisíc eur bez dane. Typovo ten istý Perseus v približne rovnakom čase obstarala Ústredná vojenská nemocnica v Prahe priamo od nemeckého výrobcu Drägera v prepočte za 38 tisíc eur," informovala Transparency s tým, že Dräger má svoje zastúpenie i na Slovensku a anestéziologické prístroje dodal už viackrát niektorým nemocniciam aj priamo. Podľa neziskovej organizácie aj keď v priemere má Med Partners v súťaži dvoch až troch konkurentov, je otázne, nakoľko naozaj súťažia. Jedným z najčastejších protivníkov je totiž firma Vitalite, ktorá sa objavuje v každej piatej súťaži, kde Med Partners zákazku vyhral. Na druhej strane vo väčšine súťaží, kde Vitalite dostal zákazku, figuroval Med Partners ako ďalší uchádzač. "Vitalite sídli na Námestí č. 27 vo Zvolene rovnako ako DayCom Group, v ktorej Igor Krnáč zasadal do júna 2014 v dozornej rade a ktorej Med Partners v roku 2014 poskytla pôžičku," dodala Transparency. Treťou úspešnou firmou je podľa zverejnených informácií pôvodom martinská, v súčasnosti bratislavská ProPharma Group, s.r.o. "Táto firma sa k 5,5-miliónovým tržbám pre rok 2015 dostala za dva roky dodávkami farmaceutického materiálu. Najnovšie v januári 2017 práve v spolupráci s DCX uzavrela zmluvu s ministerstvom obrany na dodávku liekov a očkovacích látok v celkovej sume 360 tisíc eur. V súťaži to bola na túto časť dodávok jediná ponuka," konštatovala mimovládna organizácia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V zdravotníctve sú ďalšie firmy, ktorým sa nezvyčajne darilo

Zápas EL medzi Tottenhamom a Gentom priniesol rekordný zápis

Cestu na štadión si našlo 80 465 futbalových priaznivcov. Doterajším maximom v rámci Európskej ligy bolo 75 180 divákov. LONDÝN 24. februára (WebNoviny.sk) - Futbalisti Tottenhamu Hotspur neprenikli cez belgický KAA Gent do osemfinále Európskej ligy 2016/2017, potešiť ich môže aspoň iné prvenstvo - štvrtkový odvetný zápas šestnásťfinále na londýnskom štadióne Wembley (2:2, prvý zápas 1:0 pre Gent) sledoval v rámci EL rekordný počet divákov. Odporúčame: Video: Zenit s Makom vypadol z Európskej ligy, mal smolu Cestu na štadión si našlo 80 465 futbalových priaznivcov. Doterajším maximom v rámci Európskej ligy, ktorá od sezóny 2009/2010 nahradila dovtedajší Pohár UEFA, bolo 75 180 divákov počas vlaňajšieho marcového odvetného stretnutia osemfinále Manchester United - FC Liverpool (1:1). Na rekordný zápis upozornil oficiálny web súťaže. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zápas EL medzi Tottenhamom a Gentom priniesol rekordný zápis

Muž vo svojej záhrade podpálil Korán, čelí žalobe

Mužovi hrozí v prípade uznania viny súdom finančný trest.AALBORG 24. februára (WebNoviny.sk) - Muža, ktorý na sklonku roka 2015 zverejnil na jednej zo sociálnych sietí videozáznam zachycujúci, ako podpálil vydanie Koránu vo svojej záhrade, čaká v Dánsku trestné stíhanie. Odporúčame: Slovenku, ktorá pálila strany z koránu, vzali do väzby Medzičasom 42-ročný muž bude čeliť žalobe na základe článku o rúhačstve, a to z verejného výsmechu alebo zosmiešnenia náboženstva, informovala prokuratúra v severodánskom regióne Nordjütland. Ide o štvrtú žalobu pre blasfémiu v Dánsku od roku 1938. Posledný podobný prípad zaznamenali v škandinávskej krajine pred 46 rokmi. Mužovi hrozí v prípade uznania viny súdom finančný trest. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž vo svojej záhrade podpálil Korán, čelí žalobe

Česi už v obchodoch nedostanú plastové tašky zadarmo

Hoci všetky veľké reťazce v Česku už benefit pre zákazníkov vo forme tašky zdarma zrušili a niektoré dokonca zvažujú, že predaj jednorazových tašiek zrušia úplne, poslanci schválili novelu zákona o obaloch až teraz.PRAHA 24. februára (WebNoviny.sk) - Dostať v obchode plastovú tašku zadarmo by už v Českej republike nemalo byť možné. Poslanci v piatok totiž v treťom čítaní schválili novelu zákona o obaloch, ktorá takúto prax zakazuje, informovali weby Novinky.cz a iDNES.cz. Odporúčame: Slovák minie za rok v priemere 466 igelitiek, Dán len štyri Hoci všetky veľké reťazce v ČR už benefit pre zákazníkov vo forme tašky zdarma zrušili a niektoré dokonca zvažujú, že predaj jednorazových tašiek zrušia úplne, poslanci schválili novelu zákona o obaloch až teraz. Zákaz by mal platiť od začiatku nového roka. Spoplatnené sú všetky plastové tašky bez ohľadu na hrúbku ich stien. Za zákon hlasovalo 122 zo 151 prítomných zákonodarcov, proti boli dvaja. Novelou zákona o obaloch sa teraz bude zaoberať Senát a musí ho ešte podpísať prezident. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Česi už v obchodoch nedostanú plastové tašky zadarmo

Ferrari predstavilo nový monopost, má žraločiu plutvu

Vo farbách Scuderie budú aj v tejto sezóne jazdiť Sebastian Vettel a Kimi Räikkönen. FIORANO 24. februára (WebNoviny.sk) - Deň po predstavení nového monopostu majstrovského Mercedesu odhalil svetu inovovaný model pre túto sezónu F1 aj tím Ferrari. Zoskupenie z Maranella prezentovalo stroj s názvom SF70-H prostredníctvom online prenosu. Nové auto má v zadnej časti tzv. žraločiu plutvu, ktorá napríklad absentovala na formule Mercedesu W08. Odporúčame: Hamilton má za sebou prvú jazdu na novom monoposte Ferrari SF70-H sa vyznačuje pomerne širokými bočnicami, špička nosa je vytvarovaná do výčnelku, ako u väčšiny tohtoročných monopostov. "Sústredili sme sa na hľadanie toho správneho kompromisu medzi prítlakom a aerodynamickým odporom alebo ťahom," uvádza sa v stanovisku Ferrari. Taliansky tím bude mať v tejto sezóne rovnakých pilotov ako v minulých dvoch rokoch - body budú zbierať Nemec Sebastian Vettel a Fín Kimi Räikkönen. Vlani sa Scuderii nedarilo, v 21 pretekoch nedosiahla ani jedno víťazstvo a v Pohári konštruktérov skončila na treťom mieste za Mercedesom a Red Bullom. Ročník 2017 odštartuje 26. marca v austrálskom Melbourne, prvé testy sa začnú už najbližší pondelok v Barcelone. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ferrari predstavilo nový monopost, má žraločiu plutvu

Video: Trápna chvíľa pre Djokoviča, zotrela ho manželka

Djokovič chcel po tréningu poďakovať fanúšikom a žiadal si detailnejší záber, nespokojne zobral telefón svojej polovičke, ktorej sa to nepáčilo. MONTE CARLO 24. februára (WebNoviny.sk) - Manželka Jelena v priamom prenose vyčítala srbskému tenistovi Novakovi Djokovičovi nezdvorilosť, keď si to uvedomila, stuhla. Upozornili na to viaceré zdroje aj s priložením videa, napríklad The Telegraph. Životná partnerka nedávneho lídra svetového rebríčka 12 minút prenášala na facebooku prípravu 29-ročného Belehradčana pred turnajmi v Acapulcu, Indian Wells a Miami. Djokovič chcel po tréningu poďakovať fanúšikom a žiadal si detailnejší záber, nespokojne zobral telefón svojej polovičke. "Kde sú tvoje spôsoby? Ďakujem, láska, ďakujem. Nebolo by správne povedať to nejako takto!?" ohradila sa Jelena. Potom si uvedomila, že replika išla von, a v zábere sa objavila jej zaskočená tvár. Dvojica spolu má syna Stefana, ktorý sa narodil v októbri 2014. Pred necelými dvoma týždňami Blic vyrukoval s tvrdením, že Djokovičova pani je tehotná a má augustový termín. Pár je spolu od roku 2005, zasnúbil sa v septembri 2013 a svadbu mal 10. júla 2014. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Trápna chvíľa pre Djokoviča, zotrela ho manželka

Národná banka upozorňuje na pravidlá predaja dlhopisov

Cenné papiere je možné verejne ponúkať len po schválení prospektu Národnou bankou Slovenska. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje, že v poslednom období výrazne vzrástla aktivita rôznych subjektov, ktoré verejnosti ponúkajú možnosť nákupu dlhopisov so zaujímavým ponúkaným výnosom. "Verejne ponúkať cenné papiere, t. j. akcie a dlhopisy, je možné len po schválení prospektu cenného papiera Národnou bankou Slovenska," upozorňuje centrálna banka. Akákoľvek fyzická alebo právnická osoba môže bez schválenia prospektu cenného papiera ponúkať cenné papiere neverejne len pri splnení podmienok. Tie ustanovuje zákon o cenných papieroch, najmä v prípade, ak je ponuka určená pre obmedzený okruh osôb (menej ako 150) alebo výlučne kvalifikovaným investorom, alebo ak ide o investíciu minimálne 100 tis. eur na jednu osobu. Takáto neverejná ponuka je podľa NBS spojená s rizikami. "Preto by sa mali budúci investori vždy vopred uistiť, že všetky informácie o nákupe cenných papierov sú im známe a zodpovedajú ich zámerom, finančným cieľom a možnostiam a ich rizikovému profilu," dodala centrálna banka. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Národná banka upozorňuje na pravidlá predaja dlhopisov

Zrážka dvoch kamiónov pri Čadci si vyžiadala jednu obeť

Tridsaťtriročný poľský vodič neprežil zrážku s druhým nákladiakom.BRATISLAVA/ČADCA 24. februára (WebNoviny.sk) - Život poľského vodiča si vyžiadala nehoda, ktorá sa stala vo štvrtok podvečer v katastri Krásna nad Kysucou v okrese Čadca. Tridsaťtriročný šofér Scanie s návesom prešiel v zákrute do protismeru a zrazil sa s protiidúcim nákladným Volvom s návesom, ktoré tiež šoféroval poľský vodič. Ako informoval žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, 33-ročný Poliak nehodu neprežil. Presné okolnosti nehody a mieru zavinenia polícia vyšetruje. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zrážka dvoch kamiónov pri Čadci si vyžiadala jednu obeť

V Tipsport lige padol ďalší vysoký trest za tvrdý faul

Po Versteegovi a Handzušovi si trojmesačný trest za zranenie protihráča vyslúžil aj Martin Chovan. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Novozámockí hokejisti ťahajú v závere základnej časti najvyššej domácej súťaže šnúru troch zápasov so ziskom minimálne jedného bodu, ktorá ich drží v hre o play-off, ale v piatkovom zápase s majstrovskou Nitrou im pri pokuse o jej predĺženie bude chýbať Martin Chovan. Obranca inkasoval od disciplinárnej komisie Slovenského zväzu ľadového hokeja (DK SZĽH) trojmesačný dištanc za tvrdý zákrok na útočníka Trenčína Tomáša Bulíka v minulotýždňovom zápase 45. kola. Informovalo o tom piatkové vydanie denníka Šport. Bulík utrpel v predmetnom stretnutí otras mozgu a odvtedy Dukle chýba, rozhodcovia však ani neprerušili hru, z ktorej vyplynul gól domácich Nových Zámkov na konečných 3:1. "Tvrdil som, že som nemal v úmysle protihráča zraniť. Nestačilo to, dostal som tri mesiace. Členovia disciplinárnej komisie mi povedali, že stanovy v takomto prípade nič iné nepovoľujú. Som sklamaný," povedal Chovan pre Šport. DK SZĽH pristúpila k trojmesačnému trestu v tejto sezóne Tipsport ligy tretí raz. Rovnako pykali Nitran Mitch Versteeg a Banskobystričan Michal Handzuš, ktorý mieni po polovici trestu požiadať o jeho preklasifikovanie na podmienečný. Chovan môže využiť také isté právo. Nováčik najvyššej súťaže odohrá do záveru základnej časti ešte sedem zápasov, v tabuľke mu patrí 8. miesto s trojbodovým náskokom pred Trenčínom, na ktorého ľade sa predstaví v poslednom kole 12. marca. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Tipsport lige padol ďalší vysoký trest za tvrdý faul

Herečka Naomie Harris dostala Rad britského impéria OBE

Štyridsaťročná predstaviteľka Moneypenny z bondoviek Skyfall (2012) a Spectre (2015) sa z uznania kráľovnej Alžbety II. veľmi teší. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Anglická herečka Naomie Harris dostala od britskej kráľovnej Alžbety II. Rad britského impéria OBE. Štyridsaťročná rodáčka z Londýna si ocenenie za prínos filmu prevzala vo štvrtok v Buckinghamskom paláci. "Pre herečku tmavej pleti a z prostredia, z akého pochádzam, je to neskutočne dôležité. Som naozaj nadšená, že moja práca dostala takéto uznanie," uviedla pre BBC herečka, ktorú matka vychovávala v nájomnom mestskom byte. Harris tiež rozprávala o ďalšej snímke o agentovi 007 Jamesovi Bondovi. Ako prezradila, v hlavnej úlohe by opäť rada videla Daniela Craiga, s ktorým sa ako Moneypenny objavila v ostatných dvoch filmoch Skyfall (2012) a Spectre (2015). "Myslím si, že keďže ostatné dva filmy, Spectre a Skyfall, zarobili najviac spomedzi všetkých bondoviek, je jasné, že ľudia ho ako Bonda milujú a zúfale ho chcú naspäť. Myslím si, že Daniel o tom veľmi dobre vie a pridáva to na tlaku. Napokon však musí urobiť to, čo je pre neho najlepšie. Viem, že kolegovia a kolegyne ho chcú naspäť. Viem, že naši producenti Barbara a Michael ho veľmi chcú naspäť, takže jediná osoba, ktorú musíme presvedčiť, je Daniel," vyjadrila sa herečka. Naomie Melanie Harris odštartovala kariéru už ako dieťa v roku 1987 v seriáli Simon and the Witch (1987 - 1988). Diváci a diváčky ju môžu poznať okrem spomínaných bondoviek aj z filmov Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža (2006) a Piráti Karibiku: Na konci sveta (2007). Predstavila sa aj v tituloch O 28 dní... (2002), Miami Vice (2006), Králi ulice (2008), Mandela: Dlhá cesta k slobode (2013), Bojovník (2015) alebo dráme Moonlight (2016), vďaka ktorej ju nominovali na Oscara, Zlatý glóbus i cenu BAFTA. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Herečka Naomie Harris dostala Rad britského impéria OBE

Úradník Peter žiadal za sprostredkovanie dotácií úplatky

Obvinený 59-ročný Peter O. pôsobil v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, stíhaný je zatiaľ na slobode.BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil z trestného činu prijímania úplatku 59-ročného úradníka Petra O., ktorý pôsobil v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Ako dnes na brífingu informoval prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, obvinený je v dvoch prípadoch. V prvom prípade podľa Gašpara žiadal Peter O. ešte v minulom roku žiadal od predsedu družstva za vybavenie dotácie pre družstvo percentá z 835-tisíc eur, "neskôr to špecifikoval na dve percentá, teda zhruba 16-tisíc eur," povedal Gašpar s tým, že v tom čase už predseda družstva spolupracoval s políciou. Vyšetrovateľ navrhoval väzobné stíhanie Obvinený 17. februára prijal prvú časť sumy, konkrétne 6000 eur, pri tom ho však zadržala polícia. Vyšetrovateľ podľa Gašpara navrhoval v tomto prípade väzobné stíhanie, sudca Špecializovaného trestného súdu sa však s návrhom nestotožnil. Prokurátor sa proti rozhodnutiu odvolal a o väzbe tak má rozhodovať Najvyšší súd SR. Následne 22. februára policajti podľa Gašpara rozšírili obvinenie voči Petrovi O. V januári totiž od podnikateľského subjektu žiadal za sprostredkovanie dotácie 146-tisíc eur sumu 3000 eur. Vo februári mu suma prišla na účet. V tomto prípade polícia obvinila z podplácania aj zástupcu subjektu Tibora S. V prípade dokázania viny hrozí Petrovi O. trest tri až osem rokov väzenia. Reakcia Pôdohospodárskej platobnej agentúry Pôdohospodárska platobná agentúra uvítala spoluprácu s NaKA a vyzvala prijímateľov podpôr aj zamestnancov, aby korupčné správanie nahlasovali. Agentúra v rámci procesu stransparentňovania začala zverejňovať napríklad informácie o žiadateľoch, výšky podpôr aj stavy samotných žiadostí. "Ak chceme zabrániť korupcii, potrebujeme systémy, kde budú všetky informácie uložené a dohľadateľné. Inštitút agenta nám zas umožňuje potierať nelegálne narábanie s finančnými prostriedkami a predovšetkým prichytenie vinníkov priamo pri čine," skonštatoval v piatok na tlačovej besede generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Úradník Peter žiadal za sprostredkovanie dotácií úplatky

Beyoncé pre tehotenstvo zrušila vystúpenie na festivale

Tridsaťpäťročná interpretka, ktorá čaká dvojčatá, však uviedla, že na podujatí vystúpi budúci rok. BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) - Americká speváčka a herečka Beyoncé zrušila svoju účasť na festivale Coachella, ktorý sa uskutoční v apríli v kalifornskom meste Indio. Spravila tak na radu lekárov, ktorí jej odporučili zvoľniť tempo, keďže momentálne čaká dvojčatá s manželom, rapperom Jay Z. Tridsaťpäťročná interpretka však vyhlásila, že na podujatí vystúpi budúci rok. Organizátori festivalu ohlásili účasť Beyoncé v januári, speváčka však potom 1. februára oznámila, že je tehotná. Beyoncé Giselle Knowles-Carter začala hudobnú kariéru v 90. rokoch ako členka skupiny Destiny\'s Child, s ktorou má na konte štyri štúdiovky, no neskôr sa vydala na sólovú dráhu. Ako sólistka uviedla na trh albumy Dangerously In Love (2003), B\'Day (2006), I Am... Sasha Fierce (2008), 4 (2011), Beyoncé (2013) a Lemonade (2016). Jedna z najlepšie zarábajúcich interpretiek na svete získala už 22 cien Grammy, tri z nich ešte ako členka Destiny\'s Child. Ako herečka sa predstavila napríklad v snímkach Austin Powers v Zlatom úde (2002), Pokušenie (2003), Ružový panter (2006), Dreamgirls (2006), Cadillac Records (2008) či Posadnutá (2009). So spomínaným rapperom Jay Z už vychováva päťročnú dcéru Blue Ivy. Informácie pochádzajú z webstránky people.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Beyoncé pre tehotenstvo zrušila vystúpenie na festivale

Odvolanie Ranieriho bolo šokujúce, má sympatie verejnosti

Odvolanie trénera anglického futbalového klubu Leicester City Claudia Ranieriho vyvolalo v médiách aj medzi odborníkmi viacero zaujímavých reakcií. LONDÝN 23. februára (WebNoviny.sk) - Štvrtkové odvolanie trénera anglického futbalového klubu Leicester City Claudia Ranieriho vyvolalo v médiách aj medzi odborníkmi viacero zaujímavých reakcií. Väčšina z nich nechápe krok vedenia "líšok" a drží stranu najlepšiemu trénerovi roka 2016 podľa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Ranieri pred deviatimi mesiacmi doviedol Leicester k senzačného titulu anglického futbalového šampióna, na lavičke tohto mužstva pôsobil od júla 2015. "Vedenie klubu cíti, že výmena kormidelníka, akokoľvek bude bolestivá, je nevyhnutná," uviedol Leicester vo vyhlásení. "Líšky" delí po 25 nepresvedčivých zápasoch v tabuľke aktuálneho ročníka Premier League od zostupovej zóny iba jediný bod. V stredajšom prvom dueli osemfinále futbalovej Ligy majstrov 2016/2017 prehral Leicester City na pôde španielskeho FC Sevilla 1:2. Odporúčame: Anglický šampión stojí nad priepasťou, kouč Ranieri skončil "Po tom všetkom, čo Claudio Ranieri urobil pre Leicester City, je jeho odvolanie nevysvetliteľné, neodpustiteľné a smutné," napísala na twitteri anglická legenda Gary Lineker. "Pred chvíľou som si prečítal správy. Po stredajšom dueli Leicestru v Lige majstrov som šokovaný. Ranieri vyhrá ligu a nedostane priestor na to, aby mužstvo dostal do bezpečia. Neskutočné scény," skonštatoval niekdajší obranca Rio Ferdinand. "Stratil Ranieri svoj vplyv v šatni? Pravdepodobne. Očividne sú v ťažkostiach a potápajú sa ako kameň, ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že toto je kruté. Pokiaľ ide o slušnosť či rešpekt, Ranierimu mali umožniť, aby mužstvo vyhrabal zo šlamastiky," myslí si redaktor BBC Sport Pat Murphy. "Grande mister Ranieri," uviedol na twitteri bývalý taliansky útočník Christian Vieri a vedeniu "líšok" poslal veľavravný odkaz v podobe niekoľkých palcov otočených smerom nadol. V médiách na Britských ostrovoch sa okamžite začalo špekulovať o tom, kto by mohol na lavičke Leicestru City nahradiť 65-ročného rodáka z Ríma. Podľa BBC by to mohol byť jeho krajan Roberto Di Matteo, ktorý je od vlaňajšieho októbra bez práce po tom, ako ukončil pôsobenie v Aston Ville. Daily Star favorizuje ďalšieho Taliana Roberta Manciniho. Podľa portálu express.co.uk si kvarteto hráčov Leicestru City údajne želá návrat Ranieriho predchodcu Nigela Pearsona. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Odvolanie Ranieriho bolo šokujúce, má sympatie verejnosti

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Lajčák: Predstava, že Británia odíde bez dohody, je mylná
ÚRSO končí vydávanie nových cien, platia od začiatku roka
Ruská vesmírna loď Progress MS-05 dorazila na ISS
Muž vo svojej záhrade podpálil Korán, čelí žalobe
Zverejnili lyric video k Traveling Light od Leonarda Cohena
Preteky poznačili pády, Shiffrinová a Vonnová nenastúpili
Foto: Hygienici upozorňujú na tieto nebezpečné výrobky
Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt

Recept dňa

Guľky plnené rumovou plnkou

100 g strúhanej čokolády
100 g práškového cukru
50 g mletých orechov
1 ČL rumu
1 bielok

Plnka:
20 g masla
30 g vanilkového cukru
1 varený žĺtok
1 PL rumu

Z čokolády, cukru, mletých orechov, bielku a rumu vypracujte tuhú hmotu. Malý kúsok plnky obaľujte touto čokoládovou hmotou. Potom guľku obaľte v strúhanej čokoláde. Ak sa hmota lepí, dajte ju do chladu.
Plnka: Maslo vymiešajte s cukrom, postrúhaným žĺtkom a rumom.

Dobrá rada

Proti bolestiam hlavy

sa osvedčili ako účinné prostriedky éterického oleja. Buď medovkový alevo mätový olej. Niekoľko kvapiek vtieraných do spánkov, na čelo a šiju pôsobí často až zázračne. Pri bolestiach v zátylku pomáha cibuľový zábal. Jednu surovú cibuľu nakrájajte na plátky, položte ich na zátylok, pri kryte šatkou a spevnite šálom.

Stavebník

Interiérový detox: Chromoterapia

Povedzme si viac o účinkoch farieb na naše vnímanie a život. Sedem dúhových farieb, ktoré sú obsiahnuté v bielom svetle, majú veľký vplyv na náš telesný a duševný stav. Farby sú teda rozličné formy bieleho svetla, ktoré v sebe zjednocuje všetkých sedem farieb dúhy.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang